Naše jednotka se zúčastnila taktického cvičení složek IZS na železniční trati Lednice - Břeclav. Námětem cvičení byla nehoda vlaku v nepřístupném terénu.

Do akce se zapojilo více jak 400 cvičících. Při nehodě se zranilo 66 osob, 26 bylo bez zranění a 15 zemřelo. Hasičům se podařilo předat do péče ZZS posledního zraněného přibližně po 90 minutách od vstupu jednotek do vagónů.

Cvičení mělo za úkol prověřit připravenost složek na mimořádnou událost s velkým počtem zraněných. Rozhodčí sledovali mimo jiné spolupráci zasahujících, taktiku i využití technických prostředků. Vysoké teploty prověřily fyzickou odolnost hasičů zejména při vyprošťování a při několik stovek metrů dlouhém transportu zraněných.

Cvičení bylo rozšířeno také o vytvoření asistenčního centra pomoci, které nedaleko místa nehody přijímalo příbuzné cestujících a poskytovalo základní informace o jejich stavu a celkové situaci. Své specifické úkoly v místě nehody plnili také příslušníci Policie ČR.

Cvičení Vlak 2017 bylo svým obsahem, ale i rozsahem největším cvičením složek IZS v Jihomoravském kraji za poslední roky. Následovat bude pečlivé vyhodnocení jednotlivých činností. Zjištěné poznatky se následně promítnou do výcviku a školení hasičů.

zdroj: HZS Jmk

Fotogalerie (zdroj HZS Jmk):