Seznam čísel, ze kterých jsou odesílány výjezdové SMS a AMDS (volání).

Číst dál: Výjezdové SMS a volání AMDS - čísla

Časté dotazy jsou ohledně správné péče o zásahovou výstroj, ať už je to praní obleků, rukavic nebo údržba obuvi. Zde najdete informace ohledně správné údržby dle výrobců jednotlivých výstrojních součástek, které používáme. 

Číst dál: Péče o zásahovou výstroj

Od  roku 2016 je naše jednotka vybavena automatizovaným externím defibrilátorem (AED), se kterým v případě potřeby vyjíždím k resuscitaci pacienta jako prvosledová jednotka před příjezdem zdravotnické záchranné služby. Přístroj byl zakoupen z rozpočtu města a v únoru 2016 byli všichni členové proškoleni záchrannou službou pro jeho použití. 

2


Co vlastně AED je a k čemu složí?

V Jihomoravském kraji týmy zdravotnické záchranné služby resuscitují kolem 700 pacientů ročeně a pouze u 45% z nich se v terénu podaří obnovit spontální krevní oběh. Toto číslo vypovídá o následném přežití pacientů. Velké množství z nich umírá po převozu do nemocnice, nebo sitaci přežijí s těžkými neurologickými následky. Po pěti minutách od náhlé srděční zástavy totiž dochází k nevratnému poškození mozkových buněk. Zákonem stanovená dojezdová doba zdravotnické záchranné služby je 20 minut a i když průměrně záchranky dojíždějí k pacientům do osmi minut, je tato doba pro pacienta osudnou, pokud na místě není poskytována laická první pomoc. Největší šanci na přežití dává postiženému kromě kvalitní okamžité resuscitace i včasná defibrilace.Včasná defibrilace je jedním z postupů neodkladné resuscitace, podstatně zvyšující její následnou úspěšnost. Pokud je provedena okamžitě po příhodě, udává se přežití až v 94 % případů. Provedení defibrilace za 5 minut po náhlé zástavě oběhu (dále NZO) znamená přežití v 50 % případů a za 12 minut po NZO už jen u 25 % případů. Zde může pomoci právě použití AED, který hlasovými a vizuálními pokyny navede laického zachránce k provedení bezpečné defibrilace při provádění neodkladné resuscitace. S ohledem na tato čísla se v Jihomoravském kraji rozjel projekt Rozmístění AED v Brně, na který se postupně navázalo rozmístěním AED po celém kraji, včetně jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů.

Jak systém funguje?

Nejlepší je uvést názorný příklad. Při NZO někdo ze svědků zavolá pomoc na čísle 155. Operátorka linky vyšle na místo posádku ZZS a zároveň vyhodnotí, jestli je v blízkosti události dostupné AED, které by mohlo být na místě dříve než posádka ZZS. Podá žádost o vyslání jednotky na krajské operační středisko hasičů. V našem případě nám bude vyhlášen poplach standardním způsobem, jako například při požáru, a jednotka vyjede k události. Je potřeba říci, že se nejedná v žádném případě o náhradu zdravotnické záchranné služby. Ta vyjíždí k události v každém případě. Tento systém jen umožní rychlejší dostupnost defibrilátoru, jehož včasné použití může zachránit lidské životy.

 


 

Algoritmus BLS 2010

 

Velitel jednotky

Zdeněk Kachyňa ml.

 

Velitelé družstev

Petr Bílek

Roman Šťavík

 

Technik

Erik Jaborník

 

Strojníci

Jan Esterka

Lukáš Osička

Lukáš Pulkrábek

Luboš Tetur

 

Hasiči

Pavel Bílek

Tomáš Bílek

Jan Dojáček

Lukáš Faic

Lukáš Fialka

Martin Kachyňa

Jiří Koutný

Radek Lebloch

Jiří Šebesta

Ondřej Trebula

Milan Zapletal

 

Seznam obcí, ve kterých zasahujeme dle jednotlivých stupňů požárního poplachu:

 

I. stupeň 

Moravský Žižkov

Podivín

Velké Bílovice

II. stupeň

Bořetice

Čejkovice

Hlohovec

Josefov

Ladná

Lednice

Moravská Nová Ves

Nejdek

Nový Poddvorov

Prušánky

Přítluky

Rakvice

Starovičky

Starý Poddvorov

Úvaly

Valtice

Velké Pavlovice

Zaječí

III. stupeň

Bohumilice

Břeclav

Bulhary

Dolní Bojanovice

Horní Bojanovice

Horní Věstonice

Hrušky

Charvátská Nová Ves

Kobylí

Kostice

Lanžhot

Milovice

Němčičky

Nové Mlýny

Poštorná

 Šakvice

Tvrdonice

Týnec

Vrbice

 

Předurčenost na dálnici D2 v rámci II. a III. stupně poplachu:

 

II. stupeň

41.km - 25.km Břeclav - Hustopeče

III. stupeň

25.km - 41.km Hustopeče - Podivín

41.km - 48.km Podivín - Břeclav

41.km - 60.km Břeclav - Státní hranice

60.km - 48.km Státní hranice - Břeclav

48.km - 41.km Břeclav - Podivín

25.km - 11.km Hustopeče - Blučina

 

 Předurčenost k obcím v rámci AED "First Responder":

 

Velké Bílovice

Moravský Žižkov

Podivín